"Elm" nəşriyyatında "Azərbaycan Yer elmləri 80 illik zaman kəsiyində - zəngin və şərəfli tarixin səhifələri" kitabı çapdan çıxıb
Azərbaycan elminin tarixi, taleyi və inkişaf perspektivləri həmişə dövlətin diqqət mərkəzində olmuşdur. Ötən ilin sonlarında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin təntənə ilə qeyd edilməsi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin yubiley mərasimindəki dərin məzmunlu nitqində elmimizə verilən qiymət və qarşıya qoyulmuş vəzifələr hələ uzun müddət Azərbaycan elminin əsas inkişaf istiqamətlərini müəyyən edəcək.
Ölkə başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası “yarandığı vaxtdan etibarən nailiyyətlərlə zəngin bir yol keçmiş, respublikanın elmi-intellektual potensialını milli sərvətə çevirən mərkəz”, - kimi qiymətləndirilmişdir. Bu yüksək qiymətdə ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı prosesində həmişə öz layiqli yerini tutmuş Azərbaycan Yer elmlərinin öz xüsusi payı var.
AMEA “Elm” nəşriyyatında çapdan çıxmış “Azərbaycan Yer elmləri 80 illik zaman kəsiyində - zəngin və şərəfli tarixin səhifələri” kitabı (Bakı. “Elm”, 2025. 256 s.) Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaranmasının 80 illiyinə həsr olunmuşdur və ölkəmizdə Yer elmlərinin təşəkkülü və inkişafının tarixinə qısa ekskurs xarakteri daşıyır.
AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İbrahim Quliyevin, Azərbaycan Respublikası ETN Neft-Qaz İnstitutunun baş direktoru akademik Fəxrəddin Qədirovun və AMEA Yer Elmləri Bölməsinin elmi katibi Sadıx Nəbiyevin müəllifi olduqları kitabda Azərbaycanda qədim insanların ibtidai coğrafi təsəvvürlərindən başlayaraq Yerin təki haqqında müasir elmi biliklərin formalaşmasına qədər keçilmiş uzun və maraqlı yol, geoloji və coğrafi elmi fikrin inkişaf mərhələləri, bu inkişafda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, onun Yer Elmləri Bölməsinin yeri, rolu və perspektivlərindən bəhs olunur.
Nəşrin elmi redaktoru və ön sözün müəllifi Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Geologiya və Geofizika İnstitutunun baş direktoru, Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatı laureatı akademik Akif Əlizadədir. Həyatının az qala 70 ili Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, onun Yer Elmləri Bölməsi, Geologiya İnstitutu ilə bağlı olan görkəmli alimin haqlı olaraq qeyd etdiyi kimi, “elm adamlarının hər yeni nəsli bu illər ərzində keçilmiş zəfərlər və məşəqqətlərlə dolu inkişaf yollarını, onlara bu yollarda bələdçilik etmiş müəllimləri dərin hörmət, ülvi təşəkkür hissi ilə xatırlamağı öz müqəddəs mənəvi və tarixi borcu hesab edir”.
Kitabın I fəsli “Azərbaycanda Yer haqqında biliklərin tarixinə qısa baxış” adlanır və qədim dövrlərdən XX əsrin əvvəllərinədək böyük bir dövrü əhatə edir. II fəsildə 1920-1945-ci illərdə Azərbaycanda Yer elmlərinin təşəkkülü prosesi işıqlandırılır. Kitabın III fəslində 1945-1970-ci illər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaranması, təşkilatlanması və onun tərkibində Yer Elmləri Bölməsinin formalaşması prosesləri əks olunmuşdur. IV fəsil Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin neft strategiyası və Azərbaycan Yer elmlərinin 1970-2003-cü illərdə inkişafı ilə bağlıdır. Kitabın V fəslində Azərbaycan Yer elmlərinin 2003-2023-cü illərdə keçdiyi inkişaf yolundan bəhs edilir. Maraqlıdır ki, müəlliflər yalnız “olub keçənlər” ilə kifayətlənməmiş, kitabın bütöv bir bölməsini Yer elmlərinin perspektivlərinə və gələcək prioritetlərinə həsr etmişlər.
Kitaba ön sözdə “...arxada qoyduğumuz yollara bir baxış olmaqla yanaşı, həm də ölkəmizdə Yer elmlərinin inkişafına öz töhfəsini vermiş alimlərə, Akademiyanın Yer Elmləri Bölməsinin üzvlərinə bir ithaf və təşəkkür ifadəsi” olduğu vurğulanmışdır. 1945-2025-ci illər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Yer Elmləri Bölməsinin üzvləri, ölkənin inkişafında böyük xidmətlərinə görə ən yüksək dövlət mükafatlarına layiq görülmüş alimlər, onların xatirəsinin əbədiləşdirilməsi tədbirləri haqqında hissələr bu dərin ehtiram və diqqətin təzahürləridir.
Nəşrdə əvvəlki dövrlərdə rus dilində nəşr olunmuş kitab və monoqrafiyaların adlarının Azərbaycan dilində də verilməsi Azərbaycan dilində elmi terminologiyanın formalaşmasına, bütövlükdə Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi inkişafına xidmət edir.
Kitab hər biri aid olduğu dövrün möhürünü daşıyan, o zamanın xarakterik cəhətlərini əks etdirən maraqlı illüstrasiya və fotoşəkillərlə zəngindir.